South Park, Colorado, USA
Jak se brání La Resistance ...

Já za to nemůžu! Když jsem zachytil první zmínku o viru Pretty Park, pojala mě obava, že původcovství tohoto viru bude přičítáno příznivcům South Parku. Má všechny atributy potřebné pro to, aby mohl být s SP spojován, jak se dočtete ve varování, které o něco níže předkládám, tak jak jsem je zachytil. Jediné co chybí, ale to bohužel nedoje každému, je motiv. Tvrdím, že žádný slušný SPáč by nikdy nevycházel z úchylného předpokladu, že když bude šířit virus s SP atributy, přispěje tím k popularitě tématu.

Kdo by chtěl polemizovat s tvrzením, že se daleko spíše jedná o pokus zneužít zájmu o South Park k propašování worma do co největšího počtu strojů někým kdo s SP komunitou nemá společného víc než průměrný uživatel netu, toho sice nepošlu rovnou do prdele, ale do polouzavřeného cyklu, což je možná ještě horší. Požádám ho totiž, aby se pro jistotu zamyslel znovu, a pokud si to do půl hodiny nerozmyslí, aby se vrátil na začátek cyklu. Stačí ???

Přesto jsem ale začal přemýšlet o rigoróznější obhajobě, abych byl připraven na případ, že by pochybovači ignorovali předchozí rutinku a stali se neodbytnými. Chewbačí obhajobu sice umím aplikovat poměrně mistrně, ale připadalo mi, že celý případ ve své malichernosti není hoden, aby byl uveden do jakékoli souvislosti s tímto skvostem jurisdikce.

Proto jsem se rozhodl aplikovat Holistickou metodu Dirka Gentlyho, přesněji řečeno její část, kterou nazývám DDD (Destruktivní Detektivní Dedukce), kdy vyšetřovatel odbourává obvinění tím, že nezpochybnitelně obviní (a tedy rovněž odbourá) jiného viníka.

V dnešní pohnuté době, zmítané rozbujelou polobotikou, nebyl zas až takový problém takového hypotetického viníka najít. La Resistance je polobotická sranda, před kterou se otevírají netušené perspektivy. Musí je však bohužel uskutečňovat v kompetici (dům je jen jeden - a to je špatné) s často bezohlednými Frigidními Mastodonty. Nebylo by tedy divu, kdyby si nějaký z nich najal nějakého potulného virotepce, ohavnou to zrůdu, která dokáže tak jedině modifikovat virus, který již obíhá nějaký ten pátek, a narazit na něj SP image, aby níže zmíněné trojské koně zasel do našeho stmeleného šiku (jak moc vážně budete brát tento odstavec, záleží na tom, zda si ho správně uvedete do souvislostí s tím předchozím. Šeredně mě sere takhle shazovat vlastní fór, ale mám pocit, že je důležité, aby většina lidí brala vážně ten zbytek).

Ať je to jak chce, skutečností zůstává, že někdo upravil do SP podoby, čili zaměřil na SPáče, a pustil do světa Ftíravý Materiál, který popisuje následující převzatá zpráva:

Pozor na lákavý virus Pretty Park
Jen pár dní starý virus a už byly včera v mailboxu dvě zprávy od jeho obětí. Dávejte si pozor, co v poště spouštíte. Pokud vám poštou dojde zpráva obsahující v příloze program Pretty Park.exe, buďte ujištěni, že nejde o žádný pěkný park, ale pěkně hnusný virus ......
Originální článek jak se chránit atd.

Po přečtění této zprávy jsem začal horečnatě vymýšlet především o tom, jak SPáče ochránit před nařčením ze spojitosti s takovým svinstvem. Pochopitelně. Jednak pověst této komunity je dnes úzce spjata s pověstí mojí a druhý směr úvah, tedy jak Spáče chránit před infekcí byl zpočátku trochu bržděn námitkou, že většina z nich přece není tak blbá, aby si uhnala takovou trivialitu jako je worm.

Na to totiž povětšinou stačí prostá zásada, že neotvírám exáče které mi přijdou mejlem bez doprovodného textu ze kterého poznám, že mi tu věc poslal dotyčný kamarád. Znamená to sice, že jsem v době, kdy mí přátelé měli ve zvyku posílat exáče hromadnou poštou bez doprovodného textu, jsem jich prostě pár neviděl. Respektive neviděl jsem je hned, poté co jsem kamarády nemilosrdně zbuzeroval za to že se mimoděk chovají jako virus - vtirus, mi ty exáče obratem poslali znovu, pokud to byli čisté exáče a oni v té době zrovna nemuseli formátovat.

Jenomže v reakci na zprávu o Pretty Park jsem chtěl La Resistance zbavit jakékoli negativní souvislosti tím, že ukážu, že naopak proti virům aktivně vystoupit a vymyslet něco ještě o něco lepšího. A myslím, že se mi to podařilo. Předchozí postup sice stačí na vtirusy, které vám přijdou v důsledku samoreplikace, ale pořád se tím ještě neochráníte před možností, že vám někdo takovou srágoru forwarduje, aniž by jí rozbalil, nebo, že je to worm, který si chvilku počká, než začne zlobit. A dokonce i když pracujete na mašince, která je pravidelně skenovaná, furt vám hrozí nebezpečí, že se nějaké zvěrstvo odehraje mezi dvěma skeny a… (…a možná, že teď už pěkně kecám, ale fakt nevím, jestli rezidentní AVGéčko může vtiruse odlapit). Ne každý ale dobrý sken má a chceme-li se účinně chránit, je dobré využít všechny možnosti, které se nám nabízejí.

Použil jsem tedy něco ilegálních prostředků (o jejich složení se zde nebudu šířit, protože jejich propagace nepatří do programu La Resistance a použil jsem je pouze v množství menším než malém - a přesto dostatečném) a věnoval se heuristické analýze. A vymyslel jsem způsob jak zajistit další stupeň ochrany a dokonce i to jak přimět někoho jiného aby to zajistil on. To je mimochodem přístup, na kterém by měla polobotika být založena. Když máte obecný nápad jak něco vyřešit a víte o někom, kdo by realizaci zvládl daleko lépe než vy, přesvědčit ho, aby to udělal. Výsledek je pak velmi často ještě lepší, než to co jste si původně představovali. Jako příklad mohu uvést zasazení mých textů do těchto stránek.

Ale popořádku. První co mě napadlo bylo, že by se mohlo říct, aby si lidi stahovali SP exáče jen z SP stránek. Pak jsem si začal představovat službu, kdy by lidi, kteří si nejsou jistí nějakým exáčem, který se jim líbí a chtějí ho poslat dál, poslali tenhle exáč místo rovnou svému kamarádovi na stránku, na které by ho někdo zkontroloval a teprve pak zpřístupnil a kamarádovi místo něj poslal link. V této fázi jsem si velmi živě přestavoval jak by se mnou asi Mad Duck zatočil, kdybych takovou otrockou povinnost hodil na něj a proto jsem horečnatě uvažoval dál.

Poměrně rychle mi došlo, že není až tak velký problém udělat stránku, která by to udělala automaticky a jsem přesvědčen, že Duck by to hravě zvládnul. Problém je ovšem v tom, že pro takový účel by už asi bylo zapotřebí mít nějakou pěkně drahou licencičku na síťové použití nějakého antiviráku. A navíc celá tahle věc není jen problém SPáčů (jestli se vám tahle hříčka nelíbí tak mi napište a když vás bude dost tak už jí používat nebudu. Na druhou stranu mi přijde docela vhodná pro skupinu lidí, kteří na svůj oblíbený pořad musí čekat do půlnoci a pak to řada z nich ráno dospává. A kdyby vám vadil souzvuk s jistou nadávkou pak vězte, že to vyslovuji jako espáč) ale většiny uživatelů netu.

Takže jsem se nakonec propracoval k závěru, že nejlepší bude delegovat tuto milou povinnost na nějakou firmu, zabývající se vývojem antivirových programů. Myslím, že by se to mohlo podařit. Bude to pro ně dost velká reklama (ať si tam narvou banerů kolik chtěj, hlavně když to bude fungovat) a navíc to ani nebude kolidovat s jejich prodeji (antivirák si přece lidi nekupují na skenování souborů po jednom). Proto jsem se rozhodl poslat tenhle nápad nejprve Grisofťákům (kdykoli můžete podporujte české firmy) a počkat co s tím udělají. Doufám, že dodrží mou jedinou podmínku, kterou je, aby pro tento způsob ošetření souboru používali výraz skankovat. Na téhle stránce fakt nebudu vysvětlovat, proč se to má jmenovat zrovna takhle. Musíte vystačit s tím, že to je podobné jako skanovat, ale přece jen o trochu jiné. O dalším vývoji vás budeme informovat.

Ještě chci ale původce té sračky (asi nebude umět česky, ale doufám, že by se mu to mohlo časem donést) trochu zbuzerovat za jeho potměšilý a ubohý skutek. Zaslouží si to plnou měrou. Představte si, co by se asi spustilo za povyk, kdyby někdo zneužil podobným způsobem ikony pravoslavné církve. Například, že by se za takovou ikonou ukryl muslimský fundamentalista s UZI (vyrobeným v Izraeli). Do je dost přiléhavý příklad, protože ten, kdo pustil do světa Pretty Park neudělal nic moc chytřejšího. Pouze vzal zbraň vyrobenou někým jiným a ukryl se s ní za ikonu, která zase promlouvá k někomu jinému. Jinými slovy je to sráč a už to nebudeme dál rozmazávat. Rozhodně není autorem viru, spíš jen jeho přenašečem. A pro sichr:

Forward this: "Releaser or "Vector" (not author, he is not that good) of Pretty Park is a bloody motherfucker, twisted asshole, anyvertebratefucker and most of all an poor idiot, since he did not realise, that South Park community does not consist of his kind!"

Což můžete, pokud s tím souhlasíte, rozeslat svým anglicky mluvícím přátelům.

Mrzí mě, že jsem se tím zdržel od práce na věcech, které s La Resistance souvisejí blíže. Můžete se například těšit na chatové hry, kterým bude kralovat Kyleova varianta židovského pokeru, Syntetickou tiskovou konferenci s Mattem a Treyem, můj typicky velkohubý blábol s názvem "V South Parku je všechno" a další. Causa "Pretty Park" mi ale v tuhle chvíli připadala nejakutnější a doufám, že jsem se s ní vypořádal se ctí. Pokud by to nestačilo, tak budu muset s maximálním sebezapřením nasadit Chewbačí obhajobu.

Přinejmenším vidíte, že La Resistance se umí bránit věcem, které ji ohrožují dokonce i v situaci, kdy "možná" původně nebyly mířeny přímo na ni. Zkuste si podle toho utvořit představu, jak razantně bude hájit svůj vlastní program a začnou vás napadat příměry jako Matka Tygřice, Niagara Argumentů či Kennyho Halloweenová maska.

Přidejte se. Když nás půjdou miliony, tak už to sice bude spíš po větru, než proti němu, ale věřte mi, že vane správným směrem.

Váš Stanley Druhý.r o z c e s t n í k
P O Č T E N Í Č K O
SP: PEKLO NA ZEMI
E P I Z O D Y
série: I, II, III, IV, V
L I D I Č K Y
V Ě C I Č K Y
obrázky, plakáty, kalendář 2001, fonty, CDčka, ikony, kurzory, prográmky & hry, šetřiče, themes
V T Í P K Y
Z V U K Y
O D K A Z Y
K V Í Z, P U Z Z L E
w
Líbí se ti stránky
Městečka South Park?
Dej si na stránky naši ikonku!
Nějvíce informaci o South Parku na českym Internetu!