South Park, Colorado, USA
South Park pobaví toho, kdo přijme pravidla hry - © Mirka Spáčilová, MF DNES 15. února 2000

Celovečerní animovaný snímek South Park: Peklo na Zemi má v originále podtitul, jímž se vymezuje vůči svému předobrazu, kultovnímu televiznímu seriálu, přívlastky "větší, delší a nekrácený". Film je však i lepší než seriál: přináší kompaktní napínavý příběh a současně silný satirický podtón, aniž by kázal či káral, neboť satiru chytře skrývá pod šíleným ohňostrojem vtipu.

Tedym, vtipu... jak pro koho. Těžkotonážní výrazivo může nezasvěceným vyrazit dech a dovést je k protestním nótám ministrovi školství. Čili přesně k týmž reakcím, jaké ve filmu uplatňují ctnostné matky z buranského Zapadákova, pobouřené pokleslým humorem zápalných pšouků, kterému propadly jejich nevinné ratolesti při tajných návštěvách kina na nepřístupné kanadské show dvou komiků. Jako by se tu hrál "film o filmu", tedy o South Parku. Také ten totiž není určen dětem, ale snazší než to uznat, robátka po Večerníčku uložit do postýlek a pak si vychutnat onu alternativní zábavu jen mezi námi dospělými, je prostě "sprosťárny" šmahem zakázat. South Park jde v absurditě ještě dál: Spojené státy vyhlásí Kanadě válku a její komiky hodlají na kýčovité show pro americké vojáky popravit. Za dovoz "prasečinek", ale také za ten jejich "pitomý hokej a Celine Dionovou", zkrátka ve jménu idey.

Sugestivní obraz fanatické nesnášenlivosti všeho druhu, zde zosobněné pokryteckou prudérností, má v jednoduché kreslené stylizaci účinek možná silnější než vážné hrané drama - včetně ironicky zoufalého výkřiku jednoho hošíka "Nechci bojovnici, chci mámu!" Podobně se křiklavý chaos války může měřit se Spielbergovým Ryanem. A generálské operace "Živé štíty" a "Kryjte se za negry" nebo poprava Billa Gatese už opravdu nejsou jenom k smíchu.

Nicméně předchozí řádky je třeba uzavřít do závorky a před ni vypsat obřím písmem: South Park je především legrace, a to náramná! Dá se chápat také jako skvostný muzikál, dokonalý melodicky, textově i choreograficky, který si břitce utahuje snad ze všech posvátných symbolů americké kultury. Hned v úvodním panoramatu idylických horských chaloupek zní nasládlá píseň o sněhu, slunci, ptácích, úrodné prsti a kouzlu domova. (Hravý a výstižný překlad od jásavého pochodu "kouří se nám od pusy, přeskakujem vágusy" ke stylovému podpisu autora titulků "uncle Fucka", zaslouží metál.)

Pak odborník u klavíru žáčky učí, jak "ošklivá" slova nahradit neškodnými, a děcka pějí hrdé americké "My to dokážeme!" Uvědomělí školáci-političtí aktivisté jdou do bitev s obrazem krasobruslaře Boitana před očima notujíce vzletnou hymnu La Resistance, jejíž nápěv se v několika jazycích mistrně proplétá s útočným chorálem matek a sóly dvou milenců: romantika Satan (jde mu o blízkost duší) a proradného Saddáma (jde mu jen o sex). A hlavně dostane co proto kult hollywoodských hvězd, počínaje náletem na sídlo Baldwinů přes tupý výstup Winony Ryderové při armádní show až po hrůzu jménem Barbra Streisandová, jíž se děsí i peklo.

Má to jediný háček: aby se divák mohl bavit naplno, musí přijmout pravidla hry. Tedy nevyskakovat při každém hrubém výrazu (jinak prohopsá celý film), a naopak slovní stoku chápat jako záměrnou poezii filmu. Obsah vulgarit, které jejich andělské pusinky chrlí ostošest, totiž malá hrdinové South Parku nechápou - a v tom je ten fór.r o z c e s t n í k
P O Č T E N Í Č K O
SP: PEKLO NA ZEMI
E P I Z O D Y
série: I, II, III, IV, V
L I D I Č K Y
V Ě C I Č K Y
obrázky, plakáty, kalendář 2001, fonty, CDčka, ikony, kurzory, prográmky & hry, šetřiče, themes
V T Í P K Y
Z V U K Y
O D K A Z Y
K V Í Z, P U Z Z L E
w
Líbí se ti stránky
Městečka South Park?
Dej si na stránky naši ikonku!
Nějvíce informaci o South Parku na českym Internetu!