South Park, Colorado, USA
South Park se zrodil z videopřání - Mirka Spáčilová, MF DNES 9. února 2000

Prý se ti dva potkali na univerzitě v Coloradu: Matt Stone tu studoval matematiku a Trey Parker sem zabloudil, když hledal toaletu. Možná že skutečnost byla prozaičtější, ale v každém případě jejich setkání zrodilo i "toaletní" humor, jenž nyní dobývá svět pod jménem Městečko South Park. Nejprve v podobě animovaného televizního seriálu a od loňska také v podobě celovečerního snímku, jenž vejde zítra do tuzemských kin s názvem South Park: Peklo na Zemi. Reklamní slogan zní "Takhle ostrá slova jste ještě v žádném filmu neslyšeli" a důležitý dovětek oznamuje: Přístupno od 15 let.

South Park, kultovní fenomén přezdívaný též drsnější Simpsonovi, staví na kontrastu hrdinů čtyř nevinných chlapečků ze školních škamen - a jejich naopak vrcholně neotesaném slovníku, jenž by vehnal ruměnec do tváří i Tarantinovým gangsterům. Nad pustošením dětských dušiček si rvou vlasy nejen odpůrci projektu, určeného výhradně dospělým divákům, ale také sami obyvatelé smyšleného zapadákova South Park, zvláště pak maminky dotyčných hošíků. Z téhle situace vychází i příběh premiérového filmu: chlapci proniknou do kina na obhroublou komedii s pokleslými kanadskými klauny, takže pak oslní spolužáky novými nadávkami. Učitelé omdlévají a matky donutí vládu Spojených států, aby vyhlásila Kanadě válku. Na to ovšem čekají v pekelné posteli milenci Satan a Saddám: zlo bude vládnout Zemi. Kanadské bomby padají na vily hollywoodských hvězd, zato Billa Gatese zastřelí "naši". Do děje vstoupí i obří klitoris a malí političtí aktivisté - a hlavně je to celé muzikál.

South Park se původně zrodil z úspěšné zakázky na vánoční videopřání pro jednoho z šéfů MTV; v létě 1997 se objevil první díl seriálu, jenž od té doby sbírá hory cen. V tuzemsku jej první vysílala kabelová televize HBO - v souladu se zákonem až po desáté večer, stejně jako později Nova. "Možná proto jsme nezaznamenali bezprostřední reakce - ani pro, ani proti. Ale víme, že teenageři a lidé mezi dvacítkou a třicítkou kult South Parku objevili," říká programový ředitel HBO Aleš Fabík. Nyní tu vysílají druhou řadu seriálu a uvedli i dokument o jeho vzniku, prý rovněž "velmi zábavný a peprný".

Existenci českého kultu South Parku potvrzuje i Zdeněk Sedláček ze zdejší pobočky Warner Bros., jež celovečerní verzi uvádí a zároveň na jaro chystá vydání seriálu na videokazetách a DVD. "Letí už několik počítačových her, kromě oficiálních internetových adres jsme našli i stránky několika nadšených fandů South Parku, které jsme pozvali na premiéru. A dokonce prý jeden podnikavý našinec koupil pro Česko licenci na trička," dokládá Sedláček. Ostatně už jeho předpremiéra v rámci Febiofestu byla bleskem vyprodána.r o z c e s t n í k
P O Č T E N Í Č K O
SP: PEKLO NA ZEMI
E P I Z O D Y
série: I, II, III, IV, V
L I D I Č K Y
V Ě C I Č K Y
obrázky, plakáty, kalendář 2001, fonty, CDčka, ikony, kurzory, prográmky & hry, šetřiče, themes
V T Í P K Y
Z V U K Y
O D K A Z Y
K V Í Z, P U Z Z L E
w
Líbí se ti stránky
Městečka South Park?
Dej si na stránky naši ikonku!
Nějvíce informaci o South Parku na českym Internetu!