South Park, Colorado, USA
South Park: Peklo na Zemi - © E-GO, DOKINA.cz 7. března 2000 (originální článek)

South Park je jedním z těch filmů, který buď téměř bez výhrad přijmete, anebo ho zavrhnete, jako tu nejpokleslejší zábavu, začnete lamentovat nad těmi mladými a skončíte u toho, že vás nikdo nepouští sednout v tramvaji. Jenže tramvaj je stejně zkurveně jedlá rakev.

Kenny jde do nebe Čtyři milí kamarádi, Stan, Kyle, Eric a Kenny v úvodu shlédnou brutální komedii Ohnivé prdele kanadských vtipálků Terrance a Phillipa. Komedie je plná skvělých vulgárních výrazů a hoši je začnou užívat v normálním životě. Nakazí tím všechny děti v okolí. Kyleova matka však vytáhne do boje za morální čistotu South parkských ratolestí. Boj obnáší podlé zatknutí Terrance a Phillipa, jejich exemplární popravu a konečně i válku s Kanadou.
Ale to není všechno. Do hry se zapojí mrtvý Saddám Husajn, který se smaží v pekle, jeho nejoblíbenější hláškou tam je: „Satane nech toho a poď mrdat." Totiž, jestliže budou Terrance a Philip popraveni, Satan (i jeho arabský milenec) ovládnou svět.
Kluci chtějí kanadské komiky osvobodit, a pod praporem La resistance se derou do bitvy.

Ale jestli vám jde hlavně o příběh, tak ze South Parku nejspíš odejdete trochu zklamaní. Jak to totiž u ztřeštěných komedií chodí, konstrukce drží na čestné slovo. Devadesát minut je dlouhá doba a je potřeba mít hlubší charaktery...jenže když máte hlubší charaktery, tak většinou ubývá humoru. Jednoduše: South Park je dramaticky přibližně stejně dokonalý, jako Austin Powers, to znamená, že se občas zavrtíte nudou....
Ale pokud si přejete být po celou dobu pevně přikovaní do křesla, tak asi na South Park stejně nezamíříte, že?

Satan a Saddám Žánrově je filmový South Park muzikál. Většinu písniček složil sám Trey Parker. Mezi nejlepší kousky patří „Strejdomrd", „Kyleova máma je kurva" a „Co by udělal Brian Boitano?". K zahození není ani Saddámův výstup.

Trumfovým esem Stonea s Parkerem jsou vulgární výrazy. S jejich frázováním si počínají, jako se střelbou v kovbojkách. Vlastně, pokud si pamatujete legendární Divokou bandu, pak si jenom místo štěkotu Smith & Wessonů představte kurva kurva kurva kurvakurva zasraná, a jste v obraze. Po úvodní střihové smršti se kluci ocitají v kině, kde Terrance s Phillipem předvedou svou dlouhou „Strejdomrd." V průběhu dalšího děje se nadávky trochu vytrácí, hlavně proto, že Ericovi byl do hlavy voperován V-chip, který svému nositeli za každou vulgaritu uštědřuje těžké elektrošoky. Závěr filmu ale patří nejen doopravdovým kulkám, ale hlavně právě Ericově souboji se Saddámem. Na něj totiž najednou působí právě Cartmanovy nadávky. Tvůrci tu vytvářejí pravé nadávací orgie.

Kluci v kině Výtvarná stránka filmu je uchvacující. Nedočkáme se sice takových veledetailů a tak ostrých střihů, jako v některých tv-dílech, ale to vynahrazuje velikost plátna. Styl, jakým je South Park nakreslen, může někoho překvapit. Styl, jakým je nakreslen Terrance a Phillip a jejich představení, to už ale vážně hraničí s minimalismem- je to legrační už samo o sobě. V ostrém kontrastu k nim jsou počítačově realistické animace pekelných ohňů.

South Park je v záplavě šedé komerce osvěžující svými jásavými barvami, břitkými nadávkami a šlapající hudbičkou.

La Resistance Ale, že jste si mysleli, že když to píšu já, tak to bude plný sprostejch slov, co? Heh! To sem’ vás teda zase jednou kurva dostal!

NEGATIV
Hey-Ho Geronimo
(E-Govo alter ego):
Čekal jsem víc. Čekal jsem silnější příběh, příběh s pointou. Čekal jsem daleko ostřejší mluvu. Čekal jsem odvázanější animace. Čekal jsem všechno to, čeho je v televizních dílech nepřeberně. Filmová verze jako by proti nim byla těžkopádnější, možná svou délkou. Některé hudební výstupy jsou zdlouhavé, i když pingpongové číslo Winony Ryderové je zkrátka jedinečné. Film mi nabídl tři místa, kvůli nimž jsme byl setsakra rád, že jsem na South Park šel:
začátek, kdy je děj odvyprávěn ve zběsilé zkratce předválečná pasáž, kdy se mluví o „táborech štěstí" pro všechny Kanaďany (ačkoli je to pořád velmi veselé, po zádech vám najednou běhá ostrá žiletka) Ericův slovní souboj s Husajnem, to je naprostý vrchol, úžasné. Jenže mezi těmito třemi skvělými scénami jako kdyby autoři doufali, že souboj o diváka figurky odválčí samy.

Strejda Jimbo 'in action' NEGATIV II.
Šimon:

Dra Vosknockera mluví „Montypython" Eric Idle. Alec Baldwin, jak jste ho ještě neviděli. Bill Clinton a exekuce Billa Gatese. O 4 důvody víc, proč na SP jít.r o z c e s t n í k
P O Č T E N Í Č K O
SP: PEKLO NA ZEMI
E P I Z O D Y
série: I, II, III, IV, V
L I D I Č K Y
V Ě C I Č K Y
obrázky, plakáty, kalendář 2001, fonty, CDčka, ikony, kurzory, prográmky & hry, šetřiče, themes
V T Í P K Y
Z V U K Y
O D K A Z Y
K V Í Z, P U Z Z L E
w
Líbí se ti stránky
Městečka South Park?
Dej si na stránky naši ikonku!
Nějvíce informaci o South Parku na českym Internetu!