South Park, Colorado, USA
South Park Rally - © Ondřej Zach, Novinky.cz 18. února 2000 (originální článek)

Screenshot Stále populárnější televizní seriál South Park si získal již miliony příznivců po celém světě. Na druhý pokus zabodoval konečně také jako počítačová hra. Připomeňme si, že mimo spousty primitivních legrácek (povalujících se po všech koutech Internetu) se téma South Parku zatím dočkalo pouze jednoho průměrného zpracování - jako 3D střílečka. Čas, chtělo to pouze trochu času. Nyní se na našich monitorech konečně rozzářila hra hodná pozornosti všech příznivců South Parku.

Že neznáte SP? Tak to pardon, pro vás tyhle řádky určené nejsou. Pokud se nechcete mezi přáteli společensky znemožnit, doporučoval bych vám půjčit si kazety se všemi díly, některý z vašich prozíravějších kamarádů si je určitě nahrával na video. Po zhlédnutí všech dílů ještě zajděte na film do kina (není podmínkou) a poté se již s plným nasazením můžete pustit do nového závodního počinu firmy Acclaim.

Screenshot Hned po spuštění na vás, v podobě intra, vybafne známá znělka - pouze s tím rozdílem, že vše je přizpůsobeno závodění. Po obligátní kontrole v nastaveních zjistíte, že v první fázi máte přístupnou pouze jedinou trať a na výběr asi pouze osm závodníků (Eric Cartman, Kyle, Stan, Kenny...). Přístup k dalším získáte až po výhře v šampionátu, rozhodně vám ale neuškodí trénink na arcade mód. S volbou obtížnosti si zřejmě nikdo hlavu nelámal, neobsahuje ji žádné menu a autoři rovnou nastavili tu nejtěžší. Tím pádem se zapotíte už hned při prvním závodu, ve kterém máte za úkol projet čtyřikrát stanovenou trasu a dojet jako první.

Jenže samotné závodiště netvoří pouze jeden okruh, ale jakýsi komplex, ve kterém se pohybujete podle libosti. Samozřejmě pouze teoreticky, ve skutečnosti se musíte danou trasu naučit úplně nazpaměť (a ani pak nemáte jistotu, že do cíle dorazíte jako první). Hned první okruh tvoří známé městečko South Park, s kruhovým objezdem, zátarasy apod. Bez zobrazené mapy dole u obrazovky by snad hru ani nešlo dokončit, ale o tom až později.

Screenshot Grafika vypadá přesně jako v seriálu, 3D modely do hry (trochu překvapivě) dokonale padnou. Při jízdě potkáte klasické lepenkové baráčky a další známé artefakty. Jak jsem řekl, vozítka, pro každou postavu zcela unikátní a se specifickými jízdními vlastnostmi, se po závodní dráze krásně pohybují, skáčou a padají, do prostředí se perfektně hodí. Proměnlivost a interaktivita tratí patří mezi příjemné kratochvíle, nad nimiž tvůrci strávili zcela jistě mnoho času. Takovou krávu na silnici nezbývá než porazit, ale v tom "southparkovském" slova smyslu. Znáte to, kráva se po nárazu odkutálí pryč jako nějaká krabice.

Aby závodění mělo grády, nedílnou součást tvoří zbraně a předměty mající jediný účel - vás popohnat kupředu a nepřítele pozdržet, vyřadit, prostě zlikvidovat, aby on sám ztratil šanci na výhru. Mimo klasických zrychlovačů mezi mé oblíbené zbraně patří pes Sparky, který po vypuštění hledá nejbližšího soupeře. Když ho najde, zakousne se mu do krku (soupeř na chvilku chtě nechtě zastaví) a vy vyhráváte drahocenné sekundy. Ovšem ani na první pozici si nemůžete být jisti, zda takové psisko někdo nepošle na vás, čímž se klidně stane, že prohrajete. Dokonalé zvládnutí a využívání všech předmětů tvoří nezbytnou podmínku pro vítězství. Další zbraně tvoří třeba balonek s vodou, mrtvá krysa zase připomíná obdobu vypouštění olejových loužiček. Stane-li se vám náhodou to, že na takového potkana najedete, počítejte s razantním smykem s efektní krvavou čmouhou u kol.

Screenshot Ale pozor, to klasické závodění si užijete snad akorát v první úrovni, pak už na vás čekají úkoly typu něco sebrat a pak projet všemi checkpointy či udržet si daný předmět po stanovený časový interval. Prostě taková honěná se střílením, obtížnostně mnohem těžší než závodění, ale po úspěšném zvládnutí také mnohem zábavnější. Hra více hráčů připravuje zřejmě nejlepší zážitek ze hry, tuto část jsem ale neměl možnost vyzkoušet.

Máte-li možnost zahrát si South Park Rally s někým po síti, zcela jistě jděte do koupě. Nicméně i hra jednoho hráče slibuje příjemnou zábavu na několik večerů, snad jenom škoda té obtížnosti. Po grafické a hudební stránce nemám výhrad - za zpracování ode mě získávají tvůrci jedničku s hvězdičkou.

Pro: Výtečné zpracování, grafika.
Proti: Vyšší obtížnost.
Hodnocení: 80 %

South Park Rally (Acclaim), 1199 Kč. Poskytl On Time.

Porovnání - South Park Rally principem velmi připomíná starou hru Wacky Wheels, ve které se také závodilo v malých vozítkách. Osazení motokáry tvořilo zvíře s velkou hlavou (panda, kachna, slon...), na trasách se také hojně střílelo a smykovalo. Existoval i speciální mód věnovaný pouze eliminaci nepřítele. Grafickým zpracováním potěšil zejména nejmenší hráče, dospělejší pak výborně pobavil. Oproti SP Rally obsahovalo Wacky Wheel fantastickou hru více hráčů na jednom počítači (rozpůlená obrazovka).

SP Rally snese také srovnání se starší hrou Ignition, i když ta se přeci jen zaměřovala spíše na závodění. Jenže v Ingnition si na různých skokáncích a kopečcích více zaskáčete, zahrajete si s kamarádem na jednom počítači a (pokud jste sami) můžete soupeřit v ghost režimu sami se sebou. Funguje to tak, že počítač si vaše nejlepší kolo přesně zapamatuje a vy pak soupeříte se svým duchem.

Do třetice se ještě zmíním o Lego Racer, který sice ještě nevyšel, ale na SP Rally stačit zřejmě nebude. Uvidíme, pokud se chcete dozvědět víc, přečtěte si první dojem z demoverze.r o z c e s t n í k
P O Č T E N Í Č K O
SP: PEKLO NA ZEMI
E P I Z O D Y
série: I, II, III, IV, V
L I D I Č K Y
V Ě C I Č K Y
obrázky, plakáty, kalendář 2001, fonty, CDčka, ikony, kurzory, prográmky & hry, šetřiče, themes
V T Í P K Y
Z V U K Y
O D K A Z Y
K V Í Z, P U Z Z L E
w
Líbí se ti stránky
Městečka South Park?
Dej si na stránky naši ikonku!
Nějvíce informaci o South Parku na českym Internetu!