South Park, Colorado, USA
South Park: První večerníčky s hvězdičkou - (ib), týdeník Květy, číslo 47/1999

VÁNOČNÍ HOVÍNKO NADĚLUJE
„Jsou to malí smradi, kteří by po každé větě potřebovali vymýt pusu mýdlem," napsal americký časopis TV-guide o čtveřici třeťáků z městečka South Park. Eric, Kyle, Stan a Kenny však po USA a západní Evropě dobyli i české obrazovky. Jestli nevěříte, zeptejte se svých dětí.

PECKA MEZI OČI
Tvůrcům čtveřice žáků z coloradského South Parku není nic svaté (kromě islámu - případ Rushdie varuje). Co díl animovaného seriálu, to pecka mezi oči „slušných lidí". Pro představu pár příhod osmiletých školáků:

 • Stan Marsh zjistí, že jeho pes Sparky je gay. Oba jsou předmětem krutých žertů. Stan odchází se Sparkym do Útulku pro homosexuální zvířátka. (Sparkyho štěká George Clooney, známější z role Batmana.)
 • Kyle Broflovski pomáhá svému 102 let starému dědečkovi v eutanazii.
 • Do školy přijde lesbická učitelka, do níž se kluci zamilují. Pročež se předhánějí v snaze stát se také „lesbami".
 • Kvarteto žáků pomáhá negramotnému šerifovi dopadnout pachatele série znásilnění slepic. Vyklube se z něj knihovník.
 • Eric přispěje na africké děti, aby dostal od charity jako dárek hodinky. Místo nich pošta omylem doručí hladové etiopské dítě. Erika naopak odešlou do Afriky, kde odhalí, že vybrané peníze projí tlustá americká dobročinná dáma.
 • NOČNÍ MŮRA ZE ZÁCHODU
  Nejúspěšnějším z u nás dosud vysílaných 31 dílů první série South Parku je Mr. Hankey, vánoční hovínko. V USA měl mezi 18- až 24letými diváky sledovanost přes 50 procent! Začíná přípravou školní vánoční besídky, kdy Kyleova matka kvůli židovské víře odmítá křesťanské symboly. Postupně se ukáže, že všechny atributy Vánoc někomu vadí. Všichni se shodnou jen na víře v Mr. Hankeyho, který naděluje těm, kdož jedí hodně vlákniny.
  Obrovský úspěch této parodie na „politickou korektnost" má vlastně na svědomí otec Treye Parkera (30), jednoho ze dvou tvůrců seriálu. „Když mi byly čtyři roky," říká Trey, „zapomínal jsem splachovat na záchodě. Otec mi řekl, že jestli nespláchnu, hovínko obživne, vyskočí z mísy a zabije mě! Ani nevím, proč tu fekální noční můru pojmenoval Mr. Hankey."
  Vánoční příběh může znít drsně - alespoň ho však žák Kenny McCormick přežije. V ostatních dílech je vždy nějak bizarně zabit: uštípou ho krocani, ukousne mu hlavu Ozzy Osbourne či ho rozplácne vesmírná stanice Mir. Proč? Jen tak, aby seriál nikdo nemohl přehlédnout.

  JEŽÍŠ NAKOPL SANTA CLAUSE
  „Když jsme dostali zakázku na pětiminutové videopřání Duch Vánoc, (The Spirit Of Christmas) neměli jsme zrovna ani na hamburger," vzpomínají autoři seriálu Trey Parker a Matt Stone (28). Za honorář 1 200 dolarů udělali „přáníčko" o tom, jak se Ježíš a Santa Claus vzájemně kopou do zadků a sprostě si nadávají.
  Jednoduchý styl (postavy jsou vystřižené z barevného papíru a počítačově animované) plus neslušná slova se rovnaly hitu. Po úspěchu videopřání dostali Trey a Matt zakázku na seriál South Park, který už podle odhadů vydělal víc než 100 miliónů dolarů (jen triček s jeho postavičkami se prodalo přes milión)!

  VAROVÁNÍ RODIČŮM
  South Park je nejen daleko tvrdší, ale i úspěšnější než Simpsonovi či Beavis & Butt-Head. Vedle fanatických vyznavačů má i zavilé nepřátele. „Je to dokonalý příklad, jak se nedostatek morálky spojuje s přáním za každou cenu prorazit na přeplněném trhu. Nejhorší je, že South Park uráží už jen tak málo lidí," rozčiluje se britský Mail on Sunday.
  V Anglii některé školy rozesílají rodičům varování před seriálem a upozornění, že děti používají fráze z něj při svých hrách! U nás alespoň jak HBO (v premiéře), tak Nova (v repríze) vysílaly seriál až kolem půlnoci. (Zpráva pro ty, kdo se dívali: od ledna 2000 vysílá HBO třetí řadu seriálu.)

  NUTILI JSME HO JÍST ČERVY
  "Pro úspěch nového produktu je hlavní, aby byl drsnější než jeho předchůdce," tvrdí američtí filmaři. To pro South Park platí dokonale. Není divu, že si jako první animovaný seriál v historii americké televize vysloužil označení MA (Mature Audiences - jen pro dospělé). Fantazie tvůrců nezná hranic: Erikovi zavádějí mimozemšťané anální sondu, školní kuchař zpívá porno-songy, z Barbry Streisandové je železná Godzilla...
  Podle Treye a Matta seriál vychází z jejich dětství. „Smiřme se s ošklivou pravdou, že děti jsou sadisté se sladkými tvářičkami, že dětství je nebezpečný a sprostý čas," říkají. „Je blbost, že by děti byly čisté a nevinné. Jsou to malí zlí parchanti, kteří vždy s chutí kopnou do slabšího." - „Vzpomínám si, jak jsme chudého spolužáka nutili jíst červy a přemýšleli, co nejhoršího mu udělat!" dodává Matt.

  JENOM DRSNÁ ZÁBAVA?
  Sledujeme tedy jen duševní hygienu dvou mužů s pokřiveným dětstvím? Tak prosté to není: při bližším ohledání v seriálu najdeme i vítaná či aspoň pravdivá poselství. Že rodina je základ světa, k životu potřebujeme toleranci, je třeba chránit přírodu, přátelství zavazuje, zákony patří bohatým atd. atd.
  Moralizování je ale tak ověšeno bizarnostmi, krutostmi a sprostotou (seriálu přezdívají fuck-fest), že nemusí být na první pohled rozeznatelné. Kdo chce, vidí jen velmi pokleslou zábavu...

  HLAVNĚ NEPŘEPNOUT
  Co říká South Parku Miloš Macourek (73, scenárista Macha a Šebestové, Arabely a podobně)?
  „Na seriál se mohu dívat jako na omračující sled absurdních nápadů, černého humoru, cynismu a vulgarity, který chce diváka za každou cenu šokovat, aby mu zabránil přepnout na jiný kanál.
  Nebo se na něj mohu dívat jako na neobyčejně zajímavý sociologický dokument, který vypovídá o trendech postmoderní společnosti, jež se vzdala všech iluzí a zahodila všechna tabu.
  Ale ať už se dívám na seriál tak, nebo tak, musím přitom myslet s jistými obavami na nastávající století..."  r o z c e s t n í k
  P O Č T E N Í Č K O
  SP: PEKLO NA ZEMI
  E P I Z O D Y
  série: I, II, III, IV, V
  L I D I Č K Y
  V Ě C I Č K Y
  obrázky, plakáty, kalendář 2001, fonty, CDčka, ikony, kurzory, prográmky & hry, šetřiče, themes
  V T Í P K Y
  Z V U K Y
  O D K A Z Y
  K V Í Z, P U Z Z L E
  w
  Líbí se ti stránky
  Městečka South Park?
  Dej si na stránky naši ikonku!
  Nějvíce informaci o South Parku na českym Internetu!