South Park, Colorado, USA
South Park očima nezletilých - © Míša a Kuba Hýlovi, FILMWEB.cz 30. května 2000 (originální článek)

Tehdy byla nějaká deštivá neděle, tak jsem se rozhodl, že si zajdu do kina. Hrál se tam zrovna ten nový film, nějaký kreslený. South Park. Od kámošů jsem slyšel, že je to prý šupa, takže mi nic nebránilo jít se na to podívat. Jediné, co jsem o tomhle filmu věděl bylo, že je to takový animák a ještě k tomu pro dospělé. To bylo asi tak všechno. Když jsem došel do kina, zacvakal jsem 60 kaček za lístky a šel si sednout. Nejdřív pouštěli jenom ty blbý reklamy, ale to, co jsem viděl pak mě fakt posadilo do židle ...

Toliko k úvodu. Než se začnu rozepisovat o samotném filmu, nebylo by na škodu povědět si něco o jeho podstatě. A taky historii. Tak tedy: Dějiny South Parku se datují od roku 1995. Tehdy napadlo dva inteligenty vytvořit šíleně až humorně sprostý kreslený seriál. Těmito lidmi není nikdo jiný než Trey Parker a Matt Stone, dva filmoví scénáristé. Tihle dva bojovali za svůj "animáč" tolik, až ho dotlačili na televizní obrazovky v podobě krátkého seriálu. Samozřejmě vysílaného až po půlnoci. Z tohoto projektu se vyklubal šíleně úspěšný úchylný serial. Tomu, kdo tento serial viděl se může zdát, že jde jen o trapný druh humoru. Toto však není vůbec pravda. South parku se daří vtipně parodovat různé osoby a události (např. Saddám Husain, ale o tom až později), které v reálu někdy vůbec nejsou směšné. A teď k nejdůležitějšímu - k filmu.

Děj se odehrává v městečku South Park, ale nejen tady. Pokud by někdo ještě seriál neviděl a šel na tenhle film, po úvodní písničce by se mu mohlo zdát, že se jedná o roztomilou rodinnou pohádku. Bohudík tomu tak není a už po pár minutách máte jasno. Příběh začíná premiérou kanadského filmu "Terrance a Philipp : Ohnivé prdele" Čtyři hlavní hrdinové - asi desetileté děti - se na něj vypraví. Jsou to opravdu vychované děti a jejich rodiče na ně mohli až do teď být hrdí. Až do teď. Film byl totiž "trošku sprostší" a na dětech to zanechalo stopu. Jeden z nich, Kenny, navíc po filmu zkouší tzv. "ohnivou prdel" (zapaluje prdy) a bohužel od toho chytne. Kamarádi se mu sice snaží pomoct (mlátí ho klacky), ale není to moc platné. V nemocnici za pomoci doktorů umírá a odebírá se do pekla. Zbylé tři děti z filmu nabudou alespoň slovní zásobu, což jim ale ve škole vynese pár problémů. Jejich matky začnou ihned protestovat proti vysílání filmu T&P a také proti Kanadě (hlavní představitelé jsou z Kanady). K nim se přidají další matky, protože film měl velkou sledovanost a stihl "zkazit" většinu amerických dětí. Matky zakládají organizaci s výmluvným názvem : Matky proti Kanadě. Pak začnou demonstrovat a potom je už jen krůček k válce. K tomu se ještě v pekle začíná cosi kutit, Saddám, který nedávno zemřel na potrkání býkem, se chce spolu se svým "více než přítelem" satanem vrátit na povrch a rozpoutat tak skutečné PEKLO NA ZEMI…A teď už dost! Přece vám neprozradím, jak to dopadlo. Akorát vám řeknu, že válku nepřežije několik slavných osobností. Takže pokud nemáte rádi třeba Billa Gatese, přijdete si na své.

Teď už víte o čem to zhruba je a asi by vás zajímalo, jak South Park obstál. Je to film , který vás počítačovými triky asi neohromí. Ani herecké obsazení tu není zrovna hvězdné (není tu žádné). Tak proč se o něm všude tak píše? Odpověď je jednoduchá - film je zábavný a hlavně je to děsná sranda. DĚSNÁ!!! A tohle přece všechny zápory přebíjí.

Publikum filmu bych rozdělil do dvou skupin - děti a dospělí. Pro dospělé platí : pokud se rádi zasmějete a nejsou na vás Simpsonovi moc tvrdí, zajděte si na to. Příznivci muzikálů si také přijdou na své při některé z mnoha písniček. Pokud jste děti ve věku asi jako já a brácha, čili tak 15 roků, a láká vás to, zajděte si na to taky. Ale pozor! Neberte s sebou rodiče! Mohlo by se totiž lehce stát, že by začali proti filmu demonstrovat. A to byste přece nechtěli.

P.S. : Pokud jste doteď South Park neviděli, už ho v kinech možná nestihnete. Když tak si počkejte na kazetu nebo na to, až bude v televizi. A jestli bez South Parku nemůžete být, počkejte si na jednu z počítačových her na toto téma.r o z c e s t n í k
P O Č T E N Í Č K O
SP: PEKLO NA ZEMI
E P I Z O D Y
série: I, II, III, IV, V
L I D I Č K Y
V Ě C I Č K Y
obrázky, plakáty, kalendář 2001, fonty, CDčka, ikony, kurzory, prográmky & hry, šetřiče, themes
V T Í P K Y
Z V U K Y
O D K A Z Y
K V Í Z, P U Z Z L E
w
Líbí se ti stránky
Městečka South Park?
Dej si na stránky naši ikonku!
Nějvíce informaci o South Parku na českym Internetu!