South Park, Colorado, USA
Ukradli Oscara, parchanti! - František Fuka, FFFILM 8.12.1999

...to asi řekl Kenny McCormick, když se dozvěděl, co provedla Americká filmová akademie (to jsou ti lidé, co udílejí Oscary). Štve mě to jednak jako fanouška filmové hudby (už několik let), jednak jako fanouška South Parku (letos). Ale popořádku:

Mnoho let platilo, že se udílel Oscar za filmovou hudbu a jiný Oscar za filmovou písničku. Pak ovšem přišel tým Alan Menken a Howard Ashman, který složil hezkou hudbu a písničky už pro MALÝ KRÁMEK HRŮZ, ale hlavní díru do světa udělal až s Disneyovou MALOU MOŘSKOU VÍLOU. Dostal za ni Oscara za písničku i za hudbu. A totéž pokračovalo i v příštích letech u následujících Disneyových filmů: KRÁSKA A ZVÍŘE, ALADDIN, LVÍ KRÁL. Vždycky dostal tentýž film Oscara za písničku (většinou skutečně nejlepší) i původní hudbu, což je trochu podivná náhoda. Spíš to asi bylo tím, že většina hlasujících členů Akademie se prostě o filmovou hudbu tolik nezajímá a jakousi zvrácenou úvahou dospěla k názoru, že film s nejlepšími písničkami má i nejlepší hudbu (která je v případě LVÍHO KRÁLE dokonce od jiného autora (Hans Zimmer) než písničky (Elton John)!).

Akademie to od roku 1996 lišácky vyřešila tím, že se vrátila k modelu, který platil před mnoha desetiletími, kdy byly v módě velkolepé filmové muzikály. Zavedla tedy zvláštního Oscara za nejlepší píseň, zvláštního Oscara za nejlepší hudbu v dramatu (pod "drama" rozumějte "nekomedie") a zvláštního Oscara za hudbu v komedii nebo muzikálu. Mělo to být jakési "zrovnoprávnění", ale byla to spíš medvědí služba, protože hlasující se vůbec nedokázali vyrovnat s tím, že by si měli vybavit instrumentální hudbu dokonce ze dvou různých filmů!

V roce 1996 dostal Oscara za "dramatickou hudbu" POŠŤÁK (IL POSTINO), a to především proto, že jeho distributor rozeslal stovkám členů Akademie CD, na kterém byla hudba z filmu, do které známé osobnosti předčítaly milostné sonety (které se ve filmu neobjevily!). Hned poté podobné praktiky Akademie zakázala.

O rok později získala Oscara za "komedii" hudba z filmu EMMA, jenž je podle mého názoru asi tak stejně komediální jako IL POSTINO (který ho dostal rok předtím jako drama). Vyloženým výsměchem systému je pak Oscar za komediální hudbu z roku 1998, který dostala Anne Dudleyová za film DO NAHA!, v němž je původní hudby celkem asi 10 minut! Hlasující si ji rozhodně nemohli pamatovat (já jsem si ji, přiznám se, ve filmu vůbec nevšiml a nebyla nikdy v žádné podobě vydána), ale zněly jim určitě v hlavě ty spousty písniček, které ve filmu slyšeli (a s nimiž Dudleyová neměla nic společného).

Letos ale dostala celá žáležitost korunu, když byly v kategorii "hudba v komedii nebo muzikálu" navrženy celkem pouze dva filmy: Disneyův TARZAN (Mark Mancina) a celovečerní SOUTH PARK: BIGGER, LONGER & UNCUT (Marc Shaiman). Akademie se tudíž rozhodla, že Oscar v této kategorii nebude vůbec udělen a nominace nebudou přesunuty do kategorie "hudba v dramatu", ale prostě jenom tak zrušeny. To muselo obzvlášť naštvat Marka Mancinu, který toho složil už hodně (NEBEZPEČNÁ RYCHLOST, TWISTER, MOLL FLANDERSOVÁ), ale tohle měla být jeho první nominace. Dále to velmi naštvalo mě, protože hudba v SOUTH PARKu je vynikající (což nijak nesouvisí s mým obecně kladným vztahem k South Parku). No a od příštího roku budou obě kategorie "původní hudba" opět sloučeny do jedné!

Akademii ovšem možná ještě čekají perné chvilky. Pamatujete si, jak při udělování Oscarů vždycky slyšíte všechny nominované písničky v podání předních interpretů? Nic proto nebrání tomu, aby byl SOUTH PARK nominován v kategorii "nejlepší písnička". Písničky v něm jsou opravdu velmi hudebně (i jinak) kvalitní a moc konkurence (kromě toho TARZANA) mít nebude. Problém je ovšem v tom, že naprostá většina písniček ze SOUTH PARKu obsahuje některá (případně všechna) ze šesti "zakázaných" sprostých slov, která v televizi nesmějí zaznít. Když tak o tom přemýšlím, tak jediná písnička z filmu, kde sprostá slova nezazní, je ta, kterou zpívá Satan. Ale koneckonců, slavný Jerry Goldsmith byl kdysi před 20 lety nominován za veselou písničku "Ave Satani" z filmu THE OMEN...r o z c e s t n í k
P O Č T E N Í Č K O
SP: PEKLO NA ZEMI
E P I Z O D Y
série: I, II, III, IV, V
L I D I Č K Y
V Ě C I Č K Y
obrázky, plakáty, kalendář 2001, fonty, CDčka, ikony, kurzory, prográmky & hry, šetřiče, themes
V T Í P K Y
Z V U K Y
O D K A Z Y
K V Í Z, P U Z Z L E
w
Líbí se ti stránky
Městečka South Park?
Dej si na stránky naši ikonku!
Nějvíce informaci o South Parku na českym Internetu!