South Park, Colorado, USA
Trey & Matt Životopis: Trey Parker, tvůrce seriálu South Park

Říká se o něm, že je to jeden z nejtalentovanějších lidí v zábavním průmyslu. Spolutvůrce slavného South Parku a hvězda filmu BASEketball však není jenom autor a animátor parchantů z třetí třídy.

Randolph Trey Parker III se narodil 19. října 1969 v městečku Conifer ve státě Colorado (South Park sám je jen okres). Vyrůstal v zcela "normální" rodině, kde Trey čerpal mnohé náměty pro pozdější South Park. Postavička Stana je založena právě jeho dětsví. Otec Randy je vládním geologem (jako pan Marsch) a matka Sharon je pojišťovací agentkou (jako paní Marschová). Jako Stan má Trey také starší sestru jménem Shelley.

Trey navštěvoval základku West Jefferson Junior High School v Coniferu a střední školu Evergreen High v Evergreen, Colorado. Zde také poprvé začal kreslit postavičku pana Hankeyho. Pan Hankey je také založen na jeho zkušenostech z dětství. Malý Trey totiž zapomínal splachovat na záchodě a tak mu jeho táta namluvil, že když nebude splachovat, tak pan Hovínko vyskočí ze záchoda a zabije ho (ach ty výchovné metody ;). Pan Garrison a pan Klobouk jsou spojením Treyova učitele z mateřské školky a profesora z vysoké školy. Zkombinoval vlastnosti svého profesora anglické literatu, který představuje tu homosexuální část, a maňáska, kterého používal učitel v mateřské školce.

V šesté třídě začal navštěvovat hodiny herectví, zúčastnil se talentové soutěže s parodickým skečem "Zubař". Probíhalo to asi takhle: vyvrtal díru do kamarádova krku a nechal stříkat falešnou krev všude kolem. Trey soutěž vyhrál, ale musel před celou školou všem říci, že "zubař je náš kamarád" :).

Trey zpívá a hraje dobře na klavír, což se naučil zejména imitaci Eltona Johna. Dostal se na Berlee College of Music, kde studoval jeden semestr hudební teorii. Poté se však rozhodl studovat film na University of Colorado v Boulderu, kde poprvé potkal Matta Stonea (klíčový to okamžik, prý když tam zabloudil při hledání toalety). Tam vytvořil svůj první krátký film "American History", který byl celý sestavený pouze z výstřižků papíru. S tímto skečem vyhrál stříbrnou medaily na Student Academy Award v roce 1993. V této době taky produkují "Frosty vs. Santy Claus", předchůdce "Spirit of Christmas" a South Parku

Na univerzitě dostal Trey nápad natočit muzikál. Když zjistil, že by o to lidé měli zájem, tak založil se svými přáteli (včetně Matta) produkční firmu "Avenging Conscience Inc.". Podařilo se mu nashromáždit asi 75 tisíc dolarů a tak začal natáčet "Cannibal! The Musical" (na motivy neslavného kanibala Alfreda Packera). Během natáčení bydlel Trey v kanceláří své produkční firmy. Celé se to natáčelo na dvoře kde Trey vyrůstal. Sám se svými přáteli ztvárnil jak hlavní role tak všechnu práci kolem. Jeho ex-přítelkyně udělala choreografii k závěrečné scéně. Dokonce i jeho otec si zahrál roli soudce. Naneštěstí si Trey během natáčení zlomil kyčel, když spadl z koně. Film Cannibal! byl natočen hlavně o víkendech a jarních prázdninách. Filmování zabíralo všechen čas, což mu znemožnilo studovat a nikdy školu nedokončil.

V roce 1994 se Trey přestěhoval do bytu v Californii, kde bydlel společně s Mattem a Dian Bachar. Když připravoval svůj nový filmový projekt, vyhlédnul si ho tehdejší výkonný ředitel společnosti FOX Brian Graden, který mu zaplatil, aby vytvořil vánoční přání pro Fox. Společně s Mattem vytvořili "The Spirit of Christmas" (Duch Vánoc), vystřihovaný animovaný příběh o čtyřech dětech. Skeč se natáčel v přízemí domu Treyových rodičů, zatímco jeho matka v poschodí vačila oběd. Oba chtěli příběh založit na svém skeči souboje Ježíše a sněhuláka (Frosty vs. Jesus), ale skončili nakonec u známé bitvy Ježíška a Santy. Videokazeta s vánočním přáním se šířila a brzo získala mnoho příznivců, včetně George Cloonyho nebo Billy Corgana. Brian Graden byl přesvědčen, že by se ten příběh líbil i více lidem a chtěl Treyovi a Mattovi nabídkou spolupráci na televizní seriál, ale nakonec od toho dal Fox ruce pryč. Nápadu se však chopila Comedy Central a SOUTH PARK BYL NA SVĚTĚ! (psal se 13. srpen 1997)

Ačkoliv ani Trey ani Matt neočekávali, že by seriál měl více než čtyři epizody, stal se z něho nejoblíbenější pořad na kanálu Comedy Central. Trey namlouvá Stana, Cartmana, pana Garrisona a pana Hankeyho plus další vedlejší role. Treyovi oblíbenci jsou "Terrance a Phillip". Comedy Central vlastní všechna práva na South Park, takže mohou v seriálu pokračovat i bez Treye a Matte, sami říkají že na "business" kolem seriálu nemají žádný vliv. Oba dva tvrdí, že z příběhů nevydělávají moc peněz, ale oba si vydělali dost, aby si pořídili nové domy. Ten Treyův je v Bel Air a má finskou saunu, taktéž si tam pořídil Steinway grand piano. Trey říká, že mít tolik peněz toužil od svých 14-ti let. Seriál byl oceněn v roce 1997 Cable ACE Award, která je udělována nejlepšímu animovanému filmu nebo seriálu. V témže roce ještě získal Producers Guild of America Nova Award (něco jako "cena pro nováčka udělena svazem amerických producentů"). "Duch Vánoc" také dostal ocenění Los Angeles Film Critics Association za nejlepší animaci pro rok 1997.

Ještě než se South Park stal slavným, byla Treyovi nabídnuta role ve filmu společně s Mattem. Protože si mysleli, že seriál skončí dřívě, než začne natáčení a protože film režíroval David Zucker, jeden z jejich oblíbených režíšérů, souhlasili. Film BASEketball byl pro oba výzva, zároveň se však také věnovali South Parku. Trey a Matt dostali hlavní role Joe Coopera a Douga Remera. Trey ještě pomohl kamarádu Dianovi, aby si taky zahrál vedlejší roli Squeaka. Během natáčení přispívali k filmu svými vlastními nápady, humorem a vtipy. Trey musel jednou sníst šest mís svých oblíbených vloček "Lucky Charms", než byla scéna hotova. Oba hrají basketball jako nikdo jiný, Trey přitom tvrdí, že se během filmu je střelba zdokonalila o 300%. Ve filmu taktéž hrají Yasmine Bleeth a Jenny McCarthy ;)

23. října 1998 byl uveden film Mr. Orgazmo. Velmi "závadný" film, pouze pro dospělé. Trey však říká, že vůbec není urážlivý. Příběh je zaměřem na příběh Mormona z Utahu, který skončí jako superhvězda pornofilmů. Měl být kritikou a ne "číselně" úspešným filmem, taktéž byl film uveden na Sundance Film Festivalu.

Každopádně filmový úspěch se dostavil v létě 1999, kdy 30. června spatřil světlo světa (měl premiéru) film South Park: Bigger, Longer, Uncut. (mimochodem tenhle název je dvojsmysl, jestlipak příjdete na to jaký :) Získal velmi dobrou kritiku, i přesto že měl velmi špatnou známku přístupnosti od MPAA. Scénář filmu byl až do premiáry velmi chráněn proti prozrazení. Film satirizuje televizi, násilí, počítačové vymoženosti, sex a vůbec všechny aspekty života v devadesátých letech. Opravdu nejde jen o sprosté hlášky a pohyblivé postavičky!

Trey teď bydlí v Los Angeles a je na výslunní Hollywoodu. Je frontmanem skupiny DVDA, která vydala v Americe známé hity jako "I am Chewbacca" (z díly Chef Aid) nebo "Fuck That Guy From Bush". Říká se, že dostal nabídku natočit South Park II, ale uvidíme, co se z toho vyvine.

Filmografie Treye Parkera

The Giant Beavers of Sri Lanka - 1989
First Date - 1990
American History - 1991
A Christmas Story - 1992
Cannibal!: The Musical (Alferd Packer) - 1993
Mr. Orgazmo - 1998
BASEketball - 1998
South Park: Bigger, Longer, Uncut - 1999r o z c e s t n í k
P O Č T E N Í Č K O
SP: PEKLO NA ZEMI
E P I Z O D Y
série: I, II, III, IV, V
L I D I Č K Y
V Ě C I Č K Y
obrázky, plakáty, kalendář 2001, fonty, CDčka, ikony, kurzory, prográmky & hry, šetřiče, themes
V T Í P K Y
Z V U K Y
O D K A Z Y
K V Í Z, P U Z Z L E
w
Líbí se ti stránky
Městečka South Park?
Dej si na stránky naši ikonku!
Nějvíce informaci o South Parku na českym Internetu!